top of page

Koray Candemir

/

  • YouTube
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Instagram Icon

Rock müziğin önde gelen isimlerinden Koray Candemir,  1994 yılında yollarinin kesiştigi ve 7 albüm boyunca solistliğini yaptığı Kargo ile ülke çapında ün kazandı. 1996 yılında Yarına Ne Kaldı?, 1997 yılında Sevmek Zor, 1998 yılında Yalnızlık Mevsimi albümünde müzisyen kimliği ile ön plana çıkan Candemir, 2000 yılında çıkan “Sen Bir Meleksin” albümünde besteci ve söz yazarı olarak da yer aldı.

Kargo'nun bir süre için dağıldığı dönemde solo çalışmalarına ağırlık veren Koray Candemir, 2001 yılında Kargo grubundan Selim Öztürk'ün prodüktörlüğünü üstlendiği "Sade" isimli ilk solo albümünü çıkardı.

 

Yine aynı dönemde Ferzan Özpetek'in yönetmenliğini yaptığı Türk - İtalyan Ortak yapımı olan “Cahil Periler” adlı filmde oynadı. Bu dönemde çeşitli reklam kampanyalarında da yer alan Koray Candemir, 2002 yılında Show Tv'de yayınlanan” Sing Your Song” yarışmasının da sunuculuğunu yaptı.

Kargo ile 2004 yılında tekrar bir araya gelerek, söz ve bestelerin büyük bir kısmı kendi imzasını taşıyan "Ateş Ve Su" albümünü çıkardı. 2005 yılında Kargo ile çıkardığı "Yıldızların Altında" isimli cover albüm büyük bir başarı elde etti ve bu albümün ardından Kargo ile beraber Türkiye'nin pek çok yerinde konserler verdi. 2007 yılında Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Habitat için Gençlik Derneği tarafından Y-PEER (Genç Akran Ağı) Türkiye ile yürütülen gençlerin cinsel sağlığı, üreme sağlığı ve hakları kampanyasında sözcülük görevi üstlendi.

 

2016 yılında "Son" adını verdiği söz ve müziği kendisine ait olan prodüktörlüğünü Okay Aynur'la beraber yaptığı teklisini yayımladı. Yoğun konser ve turne programı ile geçen üç yılın ardından 2008 yılında Kargo ile yollarını ayıran Koray Candemir, yine Kargo'dan Serkan Çeliköz (klavye) ile beraber yeni grubu "Maskott"u kurdu ve kayıtları Seattle'da gerçekleşen ilk albümleri "Tuval" Mayıs 2010'da piyasaya çıktı. Seattle London Bridge stüdyolarında gerçekleşen albüm kaydında ünlü "Heart" grubunun davulcusu Ben Smith ile çalıştı.

Maskott ile Amerika'nın değişik şehirlerinde konserler veren Koray Candemir üç yıllık Amerika macerasının ardından ülkesine geri dönerek solo çalışmalarına hız verdi. 2013 yılında 'Yarım Kalan' ismini verdiği albümü raflardaki yerini alırken, 2016 yılında ‘Son’ adlı yeni single’ını dinleyicileriyle buluşturdu.

releases

Koray Candemir_Yine_cover.png
Koray Candemir_Kimileri_cover.jpg
Koray Candemir İhtimaller.jpg
Koray Candemir - Son.jpg
bottom of page